wtorek, 5 maja 2015

Buty SPD do jazdy na rowerze


buty spd

Jeśli dużo jeździsz na rowerze i preferujesz dalekie trasy, buty typu SPD mogą Ci się przydać. Są jednak przypadki, w których będą one zbędne lub wręcz będą przeszkadzać. Kiedy się na nie zdecydować? Czym dokładnie się charakteryzują? Jeśli jeszcze tego nie wiesz, zapraszamy do lektury.


Nie każdy rowerzysta wie, czym tak naprawdę są buty SPD. Często o nich słyszymy, jednak rzadko się z nimi spotykamy. Nic dziwnego, Bowiem jest to wyposażenie profesjonalne, niepotrzebne amatorom i fanom weekendowych wycieczek po lesie.

Jeśli lubisz pojeździć nieco więcej i wydaje Ci się, że buty tego typu mogą Ci się przydać, odpowiedz sobie na klika pytań. Czy pokonujesz jednorazowo więcej niż ok. 70 kilometrów? Czy jeździsz na trasach, na których można się rozpędzić? Czy dużo jeździsz po mieście?

Buty SPD przydają się rowerzystom, którzy pokonują jednorazowo około stu kilometrów. Jest to zatem wyposażenie na naprawdę dalekie trasy. Ich używanie będzie miało sens, jeśli jeździsz na prostych odcinkach, na których można nabrać rozpędu i na których nie trzeba często zsiadać z roweru. Miasto zatem odpada. Tutaj Buty rowerowe SPD mogą być tylko utrudnieniem.

Dlaczego? Buty SPD przytwierdzają stopy do pedałów. Zwykle kupujemy całość (pedały i obuwie) w jednym zestawie. Podczas unoszenia stopy powstaje dodatkowa siła napędzająca. Szybciej zatem nabieramy prędkości, a nasza energia jest lepiej wykorzystywana. Technika jazdy zmienia się. Nie będzie to jednak korzystne na krótkich odcinkach, ani wtedy, gdy trzeba często zsiadać z roweru.


Dobrze przemyśl, czy kupno zestawu SPD będzie miało sens. Jest to wydatek rzędu kilkuset złotych, który w wielu przypadkach może okazać się zbędny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz